24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Co dalej z eksperymentalną terapią leczenia padaczki lekoopornej?

Rodzice protestowali przed szpitalem

W Krakowie została wstrzymana eksperymentalna terapia dzieci chorych na padaczkę lekooporną. Rodzice protestowali, ponieważ – jak twierdzą – dla większości chorych jest to jedyny ratunek.

Eksperymentalna terapia polegająca na przeszczepie komórek macierzystych, jest prowadzona przez badaczy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Jednak do rodziców dotarła informacja, że terapia została przerwana.

Sześcioletni Arek ostatni przeszczep komórek macierzystych miał w lutym. Kolejny powinien mieć w połowie maja. Tak się jednak nie stało. Chłopiec cierpi na czterokończynowe porażenie. Jego rodzice mówią o szczęściu, bo ich syn nie musi zmagać się dodatkowo z padaczką lekoodporną.

– Zaledwie 8 zabiegów dokonało tego o czym można było marzyć po wielu latach terapii – komentuje Mariola Nowak, mama Arka.

Czytaj także: CZD będzie leczyło nowoczesnym lekiem, niedostępnym w Europie


Przedstawiciele uczelni zaznaczają, że terapia nie została przerwana, a każdy pacjent miał tyle zabiegów, ile zaplanowano. Do tej pory zabiegom poddano 19 małych pacjentów. Miało ich być więcej. Powstała lista oczekujących. Eksperymentalnym leczeniem planowano objąć 50 osób.

„Terapia może i jest eksperymentalna, ale życie naszych dzieci to nie eksperyment!” – apelują rodzice dzieci. Opiekunowie liczą, że uda im się przekonać lekarzy do jak najszybszego kontynuowania nowatorskiej terapii. Nie chcą czekać na długotrwałe badania, bo jak sami mówią już dziś efekty pokazują, że warto.

(„24 godziny”)
 

leczenie

szpital

protest

dzieci

terapia eksperymentalna

chorzy

Redakcja 24 godziny
date_range 1 czerwca 2017 schedule 20:36
W Sejmie projekt zmian w SN. Prezydent Duda: nie podpiszę ustawy
Ważą się losy sądownictwa

W parlamencie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmiany w projekcie, nominalnie poselskim. Zmiany polegają na tym, że o tym, którzy sędziowie zostaną w SN, a którzy zostaną przeniesieni, zdecyduje nie minister sprawiedliwości, a Krajowa Rada Sądownictwa wybrana według nowych zasad, a więc nie przez sędziów, a sejmową większość. Opozycja mówi o zamachu na państwo prawa.Tymczasem prezydent Andrzej Duda w specjalnym oświadczeniu oznajmił, że korzystając z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej złożył w Sejmie nowelizację ustawy o KRS.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 lipca 2017 schedule 17:47