24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ciężkie życie polskiego ucznia

Raport NIK o szkołach… przetrwania

Większość dorosłych ludzi z tęsknotą wspomina lekkie i przyjemne czasy szkolne. Niestety, najnowszy raport NIK pokazuje, że przyjemnie może i jest, ale lekko na pewno nie.

Żadna ze skontrolowanych szkół nie stwarza odpowiednich warunków do nauki. Wg raportu NIK we wszystkich placówkach zdarza się, że przedmioty wymagające koncentracji – jak matematyka czy fizyka – planowane są na koniec dnia, w dodatku często układane w kilkugodzinne bloki.

Czytaj także: Nasi uczniowie wypadają świetnie w globalnej skali

90 proc. badanych dzieci korzysta z ławek i krzeseł, które sprzyjają wadom postawy, zaś ponad połowa tornistrów przekracza zalecany ciężar 10 proc. masy ciała ucznia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej winą za tornistrowy problem obciąża szkoły i rodziców. W odpowiedzi na nasze pytania MEN tłumaczy, że w tornistrach często znajdują się rzeczy niepotrzebne, np. zabawki. Według resortu to rodzice powinni kontrolować tornistry swoich dzieci. Dodano też, że dyrektor ma prawny obowiązek zapewnienia pomieszczenia na podręczniki.

(„24 godziny”)

szkoła

edukacja

uczniowie

NIK

najwyższa izba kontroli

Redakcja 24 godziny
date_range 3 marca 2017 schedule 21:07
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53