24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Chwila wytchnienia dla rodzin bardzo chorych dzieci

Odpoczną, a ich pociechy będą pod profesjonalną opieką

Rodzice dzieci, które wymagają opieki przez 24 godziny na dobę też potrzebują oddechu. To ciężka i wymagająca praca, tylko oni wiedzą jak bardzo. Ale jest miejsce, które zapewni im na choćby kilka godzin wytchnienia. Bez obaw i bez wyrzutów sumienia. Pierwsze w Polsce Centrum Opieki wyręczającej działa przy małopolskim hospicjum dla dzieci. Pomaga niepełnosprawnym i ich opiekunom.

Kuba ma prawie 12 lat. Urodził się z chorym sercem. Gdy miał 7 miesięcy po kolejnej operacji doszło do niedotlenienia mózgu. Od tego dnia Kuba wymaga całodobowej opieki.

– Od 12 lat my się nie rozstaliśmy chyba na dzień, bo ciężko z opieką dla takiego dziecka, ciężko by ktoś się nim zaopiekował na dwie godziny jak chcemy wyjść do kina, a co dopiero zostawić go gdzieś na cały dzień czy na weekend – przyznaje mama Kuby.

Teraz będzie to jednak możliwe. W Krakowie powstało pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej.

– To jest dom, drugi dom dla ciężko chorych dzieci z którego mogą korzystać choćby po to, by ich rodzice mogli odpocząć – mówi Wojciech Glac, wiceprezes zarządu Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

Więcej w materiale „24 godzin”.

(„24 godziny”)

choroba

dzieci

pomoc

hospicjum

wsparcie

zdrowie

Redakcja 24 godziny
date_range 14 stycznia 2017 schedule 20:35
Ponad 62 mln złotych na koncie WOŚP
Kwestowało 120 tys. wolontariuszy

25. Finał wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończony sukcesem. Chwilę po północy na koncie fundacji było 62,5 mln złotych. Wstępne podsumowanie zbiórki zaplanowano na poniedziałek, a ostateczna zebrana kwota będzie znana na początku marca. W tym roku ekipa Jurka Owsiaka zbierała fundusze „dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. Do akcji włączyła się też Nowa TV!

Redakcja 24 godziny
date_range 15 stycznia 2017 schedule 10:38