24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Chronione żubry mogą trafić na odstrzał

Czy rzeczywiście chodzi o dobro gatunku?

Pod koniec 2016 roku do mediów wyciekła informacja o tym, że nadleśnictwa z puszcz Boreckiej i Knyszyńskiej wystąpiły o pozwolenie na odstrzał minimum kilkunastu żubrów. O pozwolenie wystąpili też leśnicy Puszczy Knyszyńskiej. Pomysł wzbudził sporo głosów sprzeciwu.

Greenpeace zbiera podpisy pod petycją do premier Beaty Szydło od której oczekuje powstrzymania planów odstrzału tego rzadkiego gatunku.

„Żubr to nie tylko wspaniałe i rzadkie zwierzę, ale także symbol polskiej przyrody, chronione prawem polskim i unijnym. Organizowanie polowań komercyjnych na żubry i dopuszczenie do nieuzasadnionego ich zabijania to zamach na to, co w polskiej przyrodzie najcenniejsze” – czytamy w petycji do szefowej rządu.

W Polsce żubry występują bardzo nielicznie i są pod ochroną (np. w Puszczy Boreckiej stado, które żyje na wolności, liczy ok. 100 sztuk).

„Chcemy odstrzelić kilka starych byków i młodzież, która nie jest w pełni gotowa do życia w lesie z powodu lichego zdrowia” – powiedział serwisowi oko.press nadleśniczy Kazimierz Sarżyński.

Okazuje się, że utrzymanie stada żubrów kosztuje nawet kilkaset tysięcy złotych w skali roku.

W Polsce na wolności żyje ok. 1350 żubrów, na całym świecie jest ich zaledwie ok. 4 tysięcy.

(wyborcza.pl, oko.press)

zwierzęta

żubry

odstrzał

żubr

Redakcja 24 godziny
date_range 4 stycznia 2017 schedule 20:30