24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ceny prądu w górę. Czego jeszcze?

Łatwo nie będzie

Ten rok dla naszych portfeli może być niezwykle trudny. Droższy prąd oznacza, że drożeje niemal wszystko. W górę poszybowały już ceny żywności. W porównaniu z ubiegłym rokiem więcej musimy zapłacić za prawie wszystkie warzywa, owoce oraz mięso i wędliny. Największe wzrosty odnotowały jednak produkty mleczne. Masło i sery są droższe aż o kilkadziesiąt procent.

Podwyżki to między innymi wynik blisko 2-proc. inflacji. Ale jak mówią eksperci, to nie jedyny powód. Producenci żywności, jak i ci, co ją sprzedają, postanowili skorzystać i podnosić ceny. Produkty żywnościowe są produktami podstawowymi i musimy je kupić.

Czytaj także: REKORDOWE CENY IMPORTOWANYCH WARZYW

Musimy też korzystać z prądu. A od stycznia tzw. opłata przejściowa, doliczana do naszych rachunków, skoczyła z 3 zł i 87 gr do 8 zł. To w skali roku uszczupla nasz portfel o prawie 50 zł.

Zdaniem analityków, będziemy musieli płacić coraz więcej. To wynika z konieczności modernizacji systemu energetycznego. Kilkuprocentowe podwyżki mają być wprowadzane co pół roku lub co rok. Rząd pracuje też nad ustawą o rynku mocy. Dzięki niej mamy uniknąć przerw w dostawach, ale to może nas kosztować rocznie dodatkowe 150 zł.

Podwyżki cen czekają też łasuchów. Na rynkach światowych cukier drożeje,więc i ceny produktów cukierniczych będą rosły. – Zarobki stoją w miejscu, a ceny jak rosły, tak rosną – żalą się konsumenci.

W tym roku więcej nie powinniśmy zapłacić za obuwie i odzież.

(„24 godziny”)

gospodarka

biznes

ceny

prąd

energia

podwyżka

żywność

Redakcja 24 godziny
date_range 7 marca 2017 schedule 21:14