24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ceny opatrunków dla chorych na EB drastycznie wzrosły

Chorzy walczą o godne życie

Dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka każdy dzień to walka z bólem. Niestety od stycznia chorzy i ich rodziny walczą także o obniżenie cen specjalistycznych plastrów, bo te z nowym rokiem znacznie podrożały.

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) to choroba genetyczna i nieuleczalna, na którą cierpi w Polsce pół tysiąca osób. Ulgę przynoszą im w głównej mierze specjalistyczne opatrunki. Tutaj zwykła gaza, plaster i bandaż nie wystarczą, bo u pacjentów z najcięższą postacią choroby nawet 70 proc. powierzchni ciała pokrywają rany.

Od stycznia ich cena poszybowała w górę. Jeszcze dwa lata temu za ten sam zestaw trzeba było zapłacić 248 zł, teraz to już ponad 3 tys. zł.

Cena to różnica pomiędzy tzw. limitem a ceną urzędową. Ministerstwo Zdrowia, wprowadzając podwyżkę, postąpiło zgodnie z literą prawa. Teraz urzędnicy próbują ratować sytuację – trwają rozmowy z firmą produkującą środki.

Fundacja EB Polska, która skupia chorych i ich rodziny, wystąpiła do rządzących z prośbą o pomoc, bo dla chorych podwyżka cen opatrunków oznacza jedno: rany będą się pogłębiać, a cierpienie nasilać. W internecie zbierane sa też głosy pod petycją do Ministerstwa Zdrowia.

(„24 godziny”)

zdrowie

plastry

EB

petycja

opatrunki

Redakcja 24 godziny
date_range 11 stycznia 2017 schedule 20:36