24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ceny mieszkań idą w górę

GUS podał nowe ceny za metr kwadratowy

Zakończenie przyjmowania wniosków do programu "Mieszkanie dla młodych" wpływa na statystyczny wzrost cen lokali. W niektórych miastach nawet o kilkanaście procent.

Główny Urząd Statystyczny opublikował kilka dane na temat ceny powierzchni użytkowej nowego mieszkania w Polsce. I tak za pierwszy kwartał tego roku cena za taką powierzchnię w Polsce 4424 złote. Pytanie, ile trzeba pracować na mieszkanie złożone z kilkudziesięciu takich metrów.

Weźmy 73 metry kwadratowe, bo według danych GUS, to średnia wielkość użytkowa polskiego mieszkania. Wówczas byłoby warte ponad 320 tysięcy złotych. Gdyby ktoś chciał na takie mieszkanie odkładać, powiedzmy 250 złotych miesięcznie trwałoby to około 107 lat. Całkowity koszt kredytu na mieszkanie o takiej wartości to co najmniej dwieście tysięcy złotych, a bywa że prawie tyle samo co sama nieruchomość. Do tego jeszcze wkład własny.

Koniec programu MDM

Już wkrótce taki problem może rozwiązać się sam. Bo nie tylko rosną ceny, ale też trudniej będzie o kredyt. Właśnie kończy się program Mieszkanie dla Młodych, który rozkręcił koniunkturę deweloperów. Nowy Mieszkanie Plus jeszcze na dobre nie ruszył. - Gdzieś pod koniec roku zaczną rosnąć stopy procentowe, to będzie oznaczało, że kredyt będzie trudniej dotępny dla kredytobiorców - mówi Marek Wielgo, redaktor naczelny serwisu muratorplus.pl

Bo kto w ostatnich latach gromadził spore rezerwy pieniędzy, ten chętnie kupował mieszkanie właśnie z myślą o wynajmie. Także to sprawiło, że deweloperzy zamknęli niedawno najlepszy kwartał w historii polskiego rynku. W trzy miesiące sprzedano blisko siedemnaście tysięcy nowych mieszkań.

kredyt

bank

mieszkanie

Redakcja 24 godziny
date_range 29 maja 2017 schedule 21:56

– Człowiek, który nie jest profesjonalnie przygotowany, nie jest w stanie zweryfikować treści umów – mówił w programie „Super temat” w Nowa TV Michał Wawrykiewicz. Adwokat, który komentował działalność firm lichwiarskich podkreślał, że lepiej wydać 100 zł na poradę prawnika, niż stracić oszczędności życia. Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreślała, że „takie praktyki powinny być absolutnie zakazane”.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 09:52