24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Byli pracownicy PZL-Świdnik zapłacą gigantyczny podatek

Skorzystali z Programu Dobrowolnych Odejść

Około stu byłych pracowników PZL-Świdnik zdecydowało się na skorzystanie z Programu Dobrowolnych Odejść. Teraz będą musieli zapłacić zaległy podatek dochodowy, który może wynosić nawet 24 tys. zł.

Sprawę jako bulwersującą określa Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik, którego cytuje portal dziennikwschodni.pl.

Dzięki osobom, które zdecydowały się skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść (mowa tu o ok. 300 osobach z ostatnich 2,5 roku), uniknięto zwolnień grupowych i zachowano wiele miejsc pracy – ocenił Sadowski. „Jesteśmy oburzeni, że ci, którzy poświęcili się dla innych, muszą teraz za to zapłacić” – dodaje.

Czytaj także: Konstytucja Biznesu ułatwi życie przedsiębiorcom

Wszyscy, którzy skorzystali z PDO mogli liczyć na odprawę oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Świadczenia te były opodatkowane. Jednak odszkodowanie (wynoszące sumę 12-miesięcznych poborów) już nie – taką informację PZL-Świdnik otrzymał od Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów.

Po zmianie rządu łódzka skarbówka – kierując się ministerialnym postanowieniem – stwierdziła wygaśnięcie poprzedniej interpretacji przepisów. W następstwie, wszyscy uczestnicy PDO w latach 2015-2016 muszą uiścić podatek dochodowy od otrzymanej sumy (w wysokości 18 lub 32 proc.).

(dziennikwschodni.pl)

podatek

zwolnienia

podatki

PZL-Świdnik

Redakcja 24 godziny
date_range 31 marca 2017 schedule 21:24