24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Bulwersująca decyzja sądu uchylona. 5-latka zostaje z babcią

Jest prawnym opiekunem wnuczki

5-letnia Roksana z Olsztyna nie trafi do domu dziecka, a zostanie z babcią – zdecydował olsztyński sąd okręgowy. W styczniu pisaliśmy o tym, że sąd przychylił się do wniosku MOPS-u i odebrał prawa rodzicielskie matce, ale nie przyznał ich babce. W sprawie interweniował minister sprawiedliwości i Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Nie wyobrażam sobie, żeby mi ją zabrali. Nawet nie było tego w mojej głowie. Czułam, że ona ze mną zostanie – mówiła Jadwiga Barczak po ogłoszeniu decyzji sądu. Od 5 kwietnia to ona jest prawnym opiekunem wnuczki.

Na tę decyzję kobieta czekała od stycznia. Właśnie wtedy sąd odebrał prawa rodzicielskie matce Roksany i nie przyznał ich babce. Pojawiło się widmo rozstania z ukochaną wnuczką.

Sprawą rozdzielenia babci i wnuczki żyła cała Polska. Interweniował minister sprawiedliwości i Rzecznik Praw Obywatelskich. Dziś po stronie Jadwigi stanęła także prokuratura. – Prokuratura uważa, że taka sytuacja jest zgoda z dobrem małoletniego dziecka – podkreślała Alicja Ruszczyk, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

Czytaj także: Komornik zabrał rodzinie pieniądze z 500 Plus

Córka pani Jadwigi urodziła Roksanę w wieku 17 lat. Choć wyjechała do innego miasta i formalnie nie ma już prawa do dziecka, babcia obiecuje, że nie będzie stawać na drodze do ich spotkań.

(„24 godziny”)

rzecznik praw obywatelskich

sąd

dom dziecka

wnuczka

olsztyn

babcia

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:43