24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Brytyjska policja: w ataku pod parlamentem zginęły cztery osoby

29 zostało rannych

Cztery osoby poniosły śmierć w wyniku środowego ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie – poinformowała policja w czwartek. Jedną z ofiar jest policjant zaatakowany przez napastnika. Wśród 29 rannych jest Polak.

Komisarz Mark Rowley z policji metropolitalnej podsumował środowe wydarzenia podczas briefingu prasowego. Poinformował on, że w zamachu zginęły cztery osoby, a wśród nich napastnik oraz 48-letni policjant Keith Palmer. Rannych zostało natomiast 29 osób, z których stan siedmiu ocenia się jako krytyczny.

Premier Theresa May oświadczyła z kolei, że wśród poszkodowanych jest jedna osoba z Polski.

Funkcjonariusze przez całą noc przeszukiwała miasto, a także inne miejsca w kraju, i aresztowała siedem osób. Jak poinformował Rowley, według wiedzy operacyjnej napastnik działał w pojedynkę, a motywował nim międzynarodowy terroryzm. W związku z wydarzeniami na ulice ma wyjść zwiększona liczba patroli.

Wlk. Brytania oddaje hołd ofiarom

Ofiary zamachu uczczono minutą ciszy w parlamencie. Na godz. 18 czasu lokalnego (19 w Polsce) na londyńskim Trafalgar Square zaplanowano wspólne czuwanie ku pamięci zabitych i rannych w zamachu.

W środę ok. godz. 14.40 (15.40 w Polsce) napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim nieopodal gmachu parlamentu, a następnie próbował dostać się do budynku, raniąc śmiertelnie nożem jednego z policjantów. Sprawca został zastrzelony przez służby bezpieczeństwa.

Groźny incydent w Belgii

Tymczasem w czwartek po południu niespokojnie było także w Antwerpii na północy Belgii. Rozpędzony samochód wjechał tam w tłum ludzi w handlowej dzielnicy miasta. Policja zatrzymała kierowcę auta, nie ma informacji o ofiarach.

(pap.pl, wp.pl)

parlament

most westminsterski

strzelanina

atak

londyn

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 23 marca 2017 schedule 21:31