24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Breivik przegrał proces przeciwko państwu

Sąd Apelacyjny wydał wyrok

Państwo norweskie nie złamało praw człowieka należnych Andersowi Breivikowi – uznał w środę Sąd Apelacyjny. Ekstremista odbywa w więzieniu wyrok za zabójstwo 77 osób na wyspie Utoya i w Oslo, których dopuścił się w 2011 roku.

Wymiar sprawiedliwości w procesie toczącym się od 10 stycznia ocenił, że Anders Breivik nie był poddawany torturom oraz nie przebywał w nieludzkich warunkach. Sąd Apelacyjny odrzucił orzeczenie sądu niższej instancji, który przychylił się do oceny Breivika, że ten poddawany jest „nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu” (chodzi o trzy lata spędzone w odizolowanej celi).

Wyrok z kwietnia 2016 r. mówił m.in. o tym, że zakaz kontaktu z innymi więźniami jest sprzeczne z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Jednocześnie odrzucono wówczas skargi skazanego na kontrolę korespondencji czy jedzenie plastikowymi sztućcami.

Proces skazanego na 21 więzienia z możliwością przedłużenia (najwyższa możliwa kara w norweskim prawie) odbywa się w więzieniu, gdzie przebywa osadzony.

Anders Breivik dopuścił się zbrodni 22 lipca 2011 r. Dokonał wtedy zamachu bombowego Oslo, w którym zginęło osiem osób i zabójstwa 69 osób na wyspie Utoya, gdzie wakacje spędzła młodzież z organizacji Norweskiej Partii Pracy. 

(tvn24.pl, Reuters)

Norwegia

Anders Breivik

sąd

proces

sąd apelacyjny

utoya

Redakcja 24 godziny
date_range 1 marca 2017 schedule 21:33