24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Borowski: PiS tworzy dwa państwa w państwie

Były marszałek w Nowa TV

– Parlament stał się atrapą. Mówię to z żalem i z bólem – przyznał na antenie Nowa TV senator Marek Borowski, komentując czwartkowe głosowanie Sejmu nt. ustawy o SN. – PiS tworzy dwa państwa w państwie – podkreślił.

– Parlament stał się atrapą. Mówię to z żalem i z bólem – przyznał na antenie Nowa TV senator Marek Borowski. – Właściwie wszystkie dotychczasowe obyczaje, a także pewne zasady postępowania, czasami również zasady regulaminowe, są po prostu łamane albo niebyłe – dodał gość Jarosława Kulczyckiego, który komentował czwartkowe głosowanie posłów dot. reformy sądownictwa.

Czytaj także: Ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana!

Pytany o to, gdzie i kiedy w takim razie jest miejsce na pochylenie się nad procedowanymi przepisami, Borowski odpowiedział z żalem: – Senat już dawno przestał być „izbą refleksji”. Od czasu, kiedy PiS objął władzę, ustawy przychodzą rano i wieczorem są debatowane.

Różnicę podczas prac trwającej (IX) i poprzedniej kadencji Senatu gość Nowa TV ocenił jako „niebo a ziemia”. – Nawet, jeśli było wiadomo, ze większość przepchnie daną ustawę, to jednak był czas na to, żeby były opinie biura legislacyjnego, konstytucjonalistów, organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Obywatelskich i czas na zastanowienie się nad tym – argumentował. – Nawet jeżeli te uwagi nie były brane pod uwagę, to przynajmniej mogliśmy wymienić opinie (…). Dziś w większości jest wniosek o przyjęcie bez poprawek i na tym się sprawa kończy – podkreślał.

Czytaj także: Hymn i wyrywanie mikrofonu. Komisja odrzuciła poprawki opozycji

Były marszałek przedstawił także swoją wizję walki z rządem. – PiS tworzy dwa państwa w państwie. Opozycja ma do wyboru: albo położyć uszy po sobie, wszystko uznawać i mówić „tak, tak, ale jak my dojdziemy do władzy, to będziemy wszystko to zmieniać”, tylko w momencie jak się coś uznaje, to później bardzo trudno to zmienić, bo niby dlaczego? – zauważył.

(„Tu i teraz”)

parlament

jarosław kulczycki

pis

senator

ustawa o SN

Tu i teraz

polityka

marek borowski

Redakcja 24 godziny
date_range 21 lipca 2017 schedule 10:27