24h online
Borelioza – dlaczego należy jej się bać? źródło: wikimedia.org/Hannah Garrison

Borelioza – dlaczego należy jej się bać?

Szczegółowe informacje w programie „Super temat”

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak groźna może być borelioza, której roznosicielami są kleszcze. Dlaczego należy zachować szczególną ostrożność w czasie, gdy ryzyko zakażenia jest największe? Sprawa zostanie omówiona w programie „Super temat”.

Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa – to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Borrelia należące do krętków, przenoszona na człowieka przez kleszcze. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny pajęczaka. Wczesnym objawem choroby jest powstanie charakterystycznego wędrującego rumienia. Rozszerza się on na zewnątrz zanikając w środku.

Czytaj także:  „Super temat”. Chcieli pożyczyć 10 tys. zł. Stracili mieszkanie

Mogą też pojawić się objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Pierwsze objawy ustępują w ciągu 4 do 12 tygodni. U części zakażonych mogą nie występować lub pozostać niezauważone. Nieleczona choroba w ciągu od kilku tygodni do kilku miesięcy powraca ze zdwojona siłą. Może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo zapalenia mięśnia sercowego.

Czytaj także: Strzeżcie się kleszczy. Borelioza nie wybiera

Zapalenie stawów rozwija się u około 60 proc. nieleczonych pacjentów. Neuroborelioza, występuje u około 15 proc. nieleczonych. Występują również zaburzenia czucia i porażenia nerwów obwodowych, może pojawić się porażenie nerwu twarzowego. Zakażonym grożą także zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci.

Nawet po wielu latach od zakażenia u pacjentów nieleczonych mogą rozwinąć się późne objawy boreliozy, które doprowadzają do trwałego uszkodzenia układu nerwowego lub narządów ruchu.

(„24 godziny”)

choroba

super temat

borelioza

kleszcze

Redakcja 24 godziny
date_range 12 lipca 2017 schedule 14:29