24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Bieg przy -20 st. C. „Woda w bidonach zamarzała”

Ełcka Zmarzlina po raz dziewiąty

Ponad trzysta osób z całej Polski wzięło udział w morderczym biegu w Puszczy Boreckiej. Ełcka Zmarzlina to jeden z najtrudniejszych biegów na orientację. Zawodnicy startują na trzech dystansach – 15, 50 i 100 kilometrów. W trasę wyruszyli w piątek.

Tegoroczny bieg wygrał Michał Jędroszkowiak z Książa Wielkopolskiego, który na metę dotarł po 16 godzinach i 15 minutach, ale nie było łatwo.

Na zmierzenie się z najdłuższym dystansem zdecydowało się ponad 40 uczestników. Wielu zainteresowanych wycofało się z powodu temperatury, która spadła tu do -20 stopni Celsjusza.

Trasę biegu uczestnicy poznali dopiero na minutę przed startem. Alle to nie jedyne, oprócz tęgiego mrozu [zobacz zdjęcia], utrudnienie. W związku z tym, że jest to bieg na orientację, zawodnicy mnie mogą korzystać z nawigacji.

Wykańczający bieg

Nie jest to proste. W dziewięcioletniej historii biegu, nigdy nie zdarzyło się, by ukończyli do wszyscy, którzy pojawili się na starcie. – Każdemu kryzys przychodzi w innym momencie, czasami jest to po północy, a czasami w środku dnia przed ostatnim punktem – mówi Gabriel Bujakiewicz, uczestnik Ełckiej Zmarzliny z Pobiedzisk koło Poznania.

Tym razem po połowie dystansu wycofała się większość uczestników. Nic dziwnego, temperatura spadła ta bardzo, że woda w bidonach biegaczy zaczęła zamarzać.

Więcej w materiale wideo „24 godzin”.

(„24 godziny”)

mazury

puszcza borecka

sport

ełcka zmarzlina

bieg

zima

ełk

maciej wróbel

Redakcja 24 godziny
date_range 7 stycznia 2017 schedule 21:14