24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Biało-Czerwona ma swoje święto. Dziś Dzień Flagi

Jak prezentować barwy narodowe?

2 maja jest w naszym kraju obchodzony jako Dzień Flagi RP. Z tej okazji MSWiA wydało poradnik, w którym znajdziemy wskazówki, jak właściwie prezentować polską flagę. „Biało-Czerwona” trafiła m.in. do najważniejszych bibliotek, do ministerstw i głównych urzędów.

Poradnik „Biało-Czerwona” jest dostępny na stronie internetowej MSWiA.

– Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem. Dlatego moim pragnieniem jest, aby poradnik „Biało-Czerwona” trafił do jak najszerszej grupy osób – mówił w PAP minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Czytaj także: Cywilizacyjny skok – 13 lat Polski w UE

Poradnik „Biało-Czerwona” opracowano z okazji 90. rocznicy wydania okólnika, w którym ogłoszono pieśń „Jeszcze Polska nie zginęła” z 1797 r. hymnem Polski. Autorem publikacji MSWiA jest Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

W poradniku znajdziemy zapisy dotyczące m.in. zawodów sportowych. Autor wyjaśnia kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, ale nie flagach państwowych.

Resort zorganizował też kampanię społeczną po hasłem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe”. W jej ramach zrealizowany został 30 sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci.

Dzień Flagi RP

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

(PAP.pl)

Mariusz Błaszczak

dzień flagi

biało-czerwona

MSWiA

barwy narodowe

ministerstwo spraw wewnętrznych

Redakcja 24 godziny
date_range 2 maja 2017 schedule 12:35
Nie będzie niemieckiej pomocy przy Woodstocku
MSWiA chce kolejnej analizy bezpieczeństwa

MSWiA prosi straż pożarną o ponowne przeprowadzenie analizy dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa podczas Przystanku Woodstock – wynika z listu sekretarza stanu MSWiA Jakuba Skiby do przedstawiciela rządu RFN. Kilka dni temu strona niemiecka była zaskoczona rezygnacją ze współpracy z niemieckimi strażakami, którzy mieli pomagać przy zapewnianiu bezpieczeństwa na Przystanku Woodstock. MSWiA zleciło naszej straży pożarnej kolejną analizę bezpieczeństwa. Poproszono również, aby strona niemiecka skupiła się na pilnowaniu granic, aby do naszego kraju nie przedostali się żadni terroryści.

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lipca 2017 schedule 12:02