24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Biało-Czerwona ma swoje święto. Dziś Dzień Flagi

Jak prezentować barwy narodowe?

2 maja jest w naszym kraju obchodzony jako Dzień Flagi RP. Z tej okazji MSWiA wydało poradnik, w którym znajdziemy wskazówki, jak właściwie prezentować polską flagę. „Biało-Czerwona” trafiła m.in. do najważniejszych bibliotek, do ministerstw i głównych urzędów.

Poradnik „Biało-Czerwona” jest dostępny na stronie internetowej MSWiA.

– Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem. Dlatego moim pragnieniem jest, aby poradnik „Biało-Czerwona” trafił do jak najszerszej grupy osób – mówił w PAP minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Czytaj także: Cywilizacyjny skok – 13 lat Polski w UE

Poradnik „Biało-Czerwona” opracowano z okazji 90. rocznicy wydania okólnika, w którym ogłoszono pieśń „Jeszcze Polska nie zginęła” z 1797 r. hymnem Polski. Autorem publikacji MSWiA jest Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

W poradniku znajdziemy zapisy dotyczące m.in. zawodów sportowych. Autor wyjaśnia kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, ale nie flagach państwowych.

Resort zorganizował też kampanię społeczną po hasłem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe”. W jej ramach zrealizowany został 30 sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci.

Dzień Flagi RP

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

(PAP.pl)

Mariusz Błaszczak

dzień flagi

biało-czerwona

MSWiA

barwy narodowe

ministerstwo spraw wewnętrznych

Redakcja 24 godziny
date_range 2 maja 2017 schedule 12:35