24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Białe trumny na posiedzeniu komisji ws. medycznej marihuany

Burzliwe obrady

Rodzice dzieci leczonych medyczną marihuaną nie składają broni. Licznie pojawili się na posiedzeniu sejmowej podkomisji, która w czwartek prowadziła prace nad projektem ws. medycznego wykorzystania marihuany. Na stołach posłów ustawiono białe trumny.

Rodzice chcieli w ten sposób pokazać politykom, że kiedy oni po raz kolejny zastanawiają się nad zasadnością stosowania medycznej marihuany, to ich dzieci cierpią.

W czwartek przewodniczący podkomisji Grzegorz Raczak (PiS) zaproponował poprawki do projektu ustawy, w myśl których konopie mogłyby być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Ponadto przygotowany w ten sposób lek, na razie nie byłby refundowany. Prace nad projektem złożonym przez Piotra Marca z Kukiz’15 mają być kontynuowane.

Oglądaj program Tomasza Sekielskiego o medycznej marihuanie.

Rodzicom puszczają nerwy

Tymczasem rodzice dzieci, którym pomogłaby medyczna marihuana, z każdym tygodniem dostarczają politykom coraz więcej argumentów za wprowadzeniem leczniczej marihuany.

Dorota Gudaniec, której syn choruje na lekooporną padaczkę, przygotowała zbiór opinii niezależnych ekspertów z USA. Skuteczność preparatów potwierdzają tez polscy lekarze. Na przykład z preparatu korzystają medycy z jednym z lubelskich szpitali przy terapii pacjentów z padaczką. - U połowy pacjentów obserwujemy wyraźną redukcję napadów padaczkowych o ponad 50 proc., a w drugiej grupie zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci nie są już tak wycofani, chętniej biorą udział w terapiach zajęciowych – wyjaśnia dr n. med. Jacek Gawłowicz, neurolog.

CZYTAJ TAKŻE: „Pół roku zdobywałam leczniczą marihuanę. Nie zdążyłam podać córeczce”.

(„24 godziny”, pap.pl)

piotr liroy-marzec

sejm

nowotwór

padaczka

medyczna marihuana

zdrowie

Redakcja 24 godziny
date_range 26 stycznia 2017 schedule 18:12
Politycy o uczczeniu… 100. rocznicy objawień fatimskich
Czy miały wpływ na losy Polski?

Sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu przyjęła projekt uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich. Nie wszyscy doznali wystarczającej iluminacji – były też bowiem głosy krytyczne – ale w głosowaniu straciły na wadze. Projekt przeszedł i tylko gdzieś w powietrzu zastygło pytanie: czy sejmowa uchwała może sankcjonować cuda? Katolicka mądrość podpowiada: nie chodzi o cuda, a o wpływ objawień na historię.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 marca 2017 schedule 16:41