24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Berczyński rezygnuje z przewodnictwa w podkomisji smoleńskiej

Macierewicz: ze względów rodzinnych i zdrowotnych

Kolejny współpracownik Antoniego Macierewicza robi krok w tył – Wacław Berczyński zostaje w podkomisji smoleńskiej, ale już nie jako przewodniczący. Szef MON poinformował, że przyczyną rezygnacji ze stanowiska są względy rodzinne i zdrowotne Berczyńskiego.

Wacław Berczyński pozostanie nie tylko w podkomisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy, nadal będzie pełnił funkcję przewodniczącego w Radzie Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi.

71-letni dr inż. Wacław Berczyński to jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza. Przez wiele lat pracował w lotnictwie jako ekspert od materiałów kompozytowych. Między innymi dla Boeinga – jednego z największych rywali koncernu Airbus, czyli producenta caracali. To właśnie odwołaniem tego, wartego 13 mld zł, przetargu na śmigłowce chwalił się w ostatnim czasie. Informacje natychmiast zdementował MON, ale Berczyński miał mieć wgląd także do tajnej dokumentacji w sprawie przetargu.

Opozycja łączy sprawę Wacława Berczyńskiego z zamieszaniem wokół Bartłomieja Misiewicza – innego bliskiego współpracownika ministra obrony. Także dlatego Platforma Obywatelska już po raz drugi złożyła wniosek o wotum nieufności, domagając się dymisji Antoniego Macierewicza.

Czytaj także: Podkomisja smoleńska podzieliła się wiedzą z internautami

Ale na odwołanie ministra nie ma szans, bo pozycja szefa MON w partii rządzącej wciąż jest silna. Nawet mimo napięcia na linii MON – Pałac Prezydencki. Wczoraj ujawniono kolejny list prezydenta Andrzeja Dudy do ministra obrony, w którym głowa państwa domaga się wyjaśnień, tym razem w sprawie braków kadrowych w armii.

Czytaj także: Katastrofa smoleńska. Spada liczba zwolenników teorii zamachu

Od wszystkiego odcina się premier Beata Szydło. – Bardzo wyraźnie podkreślam, że nie ma w tej chwili dyskusji o zmianach w polskim rządzie – mówiła w piątek.

Jest tajemnicą poliszynela, że ostateczną decyzję o losie Antoniego Macierewicza w rządzie podejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(„24 godziny”)

antoni macierewicz

Wacław Berczyński

jarosław kaczyński

podkomisja smoleńska

MON

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 21:27