24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Będziemy coraz częściej umierać przez papierosy

Alarmujące dane WHO

Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła raport na temat palenia papierosów. Okazuje się, że 1 miliard 100 milionów osób liczy populacja palaczy w wieku 15 plus. Śmiertelność z powodu tej używki jest coraz wyższa i obecnie wynosi 6 milionów zgonów rocznie.

Niestety, według WHO liczba zgonów może wzrosnąć nawet do 8 milionów rocznie w ciągu najbliższych 13 lat.

Zdecydowanie częściej palą mężczyźni (80 proc.). Natomiast zgony wskutek palenia to 12 procent wszystkich zgonów na świecie.

Dodatkowo rośnie również lista chorób wywoływanych przez palenie. Według WHO to między innymi: nowotwory krtani, przełyku, tchawicy, płuc i oskrzeli. Ponadto choroby przewlekłe: miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie serca, astma i choroba wieńcowa.

(„24 godziny”)

śmierć

papierosy

palenie

choroby

who

nowotwór

zdrowie

Redakcja 24 godziny
date_range 11 stycznia 2017 schedule 19:23
Trwa wyścig z czasem o życie Julii
Serce i płuca powoli odmawiają posłuszeństwa

13-letnia Julia Szponar od lat cierpi na skomplikowaną wadę serca i płuc. Jej dotychczasowe życie to cud – mówili lekarze i nie dawali szans na dużo więcej. Julia nie dawała jednak za wygraną i za oceanem znalazła nadzieję na zdrowie. Po skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych zaczęła nadrabiać zaległości z dzieciństwa. Jednak po kilku latach serce i płuca znów dały o sobie znać i potrzebna jest kolejna operacja. Zaplanowano ją na 10 marca. Potrzebna jest jednak pomoc.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 lutego 2017 schedule 18:26