24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Bardzo poważny błąd”. Kaczyński nie oszczędza prezydenta

Weto uderzyło w PiS ze sporą siłą

„To był bardzo poważny błąd! Doszło do kryzysu, niezwykle ważna reforma państwa została zatrzymana” – na te słowa prezesa Kaczyńskiego polska scena polityczna czekała od poniedziałku. Dnia, w którym prezydent Duda decyzją o wecie wywołał polityczne tsunami.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartkowym wywiadzie dla TV Trwam ocenił weta Andrzeja Dudy jako „bardzo poważny błąd”. Jak dodał, „sądzę, że na tym trzeba skończyć”. – Trzeba myśleć o tym, jak doprowadzić do tego, żeby to był tylko incydent, który powinien być jak najszybciej zapomniany – mówił.

Kancelaria Prezydenta po wywiadzie prezesa konsekwentnie milczy. Widać, że linia podziału została jasno zarysowana, a obu stronom zależy na wyciszeniu sporu.

Czytaj także: Prezydent: zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Wywiad prezesa Kaczyńskiego potwierdził jednak to, o czym donosiły media. Strategia PiS obliczona jest na przerzucenie odpowiedzialności za reformę sądownictwa na prezydenta i grę na czas, która pozwoli ostudzić społeczne emocje.

Kolejna teoria głosi, że nawet przy łagodniejszym projekcie prezydenta PiS w ciągu dwóch miesięcy i tak wprowadzi w nim swoje poprawki, a Andrzej Duda takiej ustawy już nie zawetuje. Może to potwierdzać pewność, z jaką Jarosław Kaczyński mówił nie tylko o zmianach w wymiarze sprawiedliwości.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o sądach powszechnych podpisana przez prezydenta

Zdaniem opozycji, szef PiS doskonale wie, że po dwóch latach u władzy coraz trudniej będzie mu utrzymać wysokie poparcie i to stąd tak duża presja na szybkie przeprowadzenie kontrowersyjnych reform.

Są też tacy, jak Lech Wałęsa, którzy po wecie prezydenta wróżą PiS-owi upadek.

(„24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

weto

reforma sądownictwa

prezydent

wywiad

kancelaria prezydenta

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lipca 2017 schedule 20:55
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53