24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Bardziej opłaca się być kasjerem niż lekarzem

Staż o chlebie i wodzie

Lekarze stażyści nie mają łatwego życia. Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że zarabiają mniej niż przeciętny kasjer. Co gorsza – nawet mniej niż wynosi płaca minimalna. Polska boryka się z problemem niedoboru specjalistów. Sytuacja już jest dramatyczna, tymczasem Niemcy chcą dać pracę ok. 5 tys. medykom z naszego kraju.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się w środę z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). Podczas spotkania zostały poruszone kwestie dotyczące m. in. zjawiska emigracji lekarzy do innych krajów UE. Minister miał ocenić, że „potrzeby systemu są zaspokajane” i nie ma problemu niedoboru lekarzy – ocenił w rozmowie z „GW” jeden z lekarzy obecnych na spotkaniu.

Czytaj także: Znachorzy działają w najlepsze. Polacy nie wierzą lekarzom?

Według statystyk, nasz kraj jest na ostatnim miejscu w Unii jeśli chodzi o liczbę lekarzy przypadającą na tysiąc mieszkańców. Naczelna Izba Lekarska (NIL) musi wydać lekarzowi specjalne zaświadczenie, aby ten mógł wyemigrować. Dane wskazują, że co roku liczba ta może wynosić nawet ok. 700. Według NIL (z 28 lutego 2017 roku) w Polsce zawód lekarza wykonuje ok. 133 tys. osób.

Okazuje się, że przeciętny kasjer zarabia ok. 2,3 tys. zł brutto. Po wejściu w życie stawki minimalnej za godzinę, 160 godzin pracy oznacza, że zarobimy ok. 2080 zł.

Czytaj także:Lekarze z Katowic uratowali pęknięte serce

Lekarz stażysta – po sześciu latach studiów medycznych zwieńczonych uzyskaniem dyplomu oraz wydanym na czas stażu prawem wykonywania zawodu – zarobi 1997 zł brutto (1465 zł na rękę). To kwota poniżej płacy minimalnej, która wynosi 2 tys. zł. Wynagrodzenie lekarzy stażystów jest regulowane przez rozporządzenie ministra zdrowia.

Więcej w materiale „24 godzin” o 18.30 na antenie Nowa TV.

(wyborcza.pl)

konstanty radziwiłł

lekarz

szpitale

stażyści

płaca minimalna

pensja

lekarze

ministerstwo zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 10 marca 2017 schedule 21:30
NIK krytykuje pakiet onkologiczny
Resort zdrowia wprowadził korekty

Jak wynika z raportu Najwyżej Izby Kontroli, która wzięła pod lupę pakiet onkologiczny, procedurą karty DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) objęto jedynie 14 proc. chorych leczonych w poradniach specjalistycznych i niecałe 30 proc. leczonych w szpitalach. Bez karty pacjent z podejrzeniem nowotworu i tak musiał czekać w kolejce.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 16:10