24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Atmosfera wokół Polski jest naprawdę nieprzyjemna”

Elżbieta Bieńkowska w „Tu i teraz”

– Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby po Brexicie Polska znalazła się na obrzeżach Unii Europejskiej, a na ten moment ja tak to widzę – mówiła w Nowa TV Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska.

W rozmowie z Jarosławem Kulczyckim Elżbieta Bieńkowska skomentowała m. in. aferę z udziałem producenta samochodów, którą zajmuje się służbowo. – Uważam, że pomimo obowiązującego prawa, które stanowi, że Volkswagen nie musi odszkodowań w Europie płacić, to taka firma powinna sprawiedliwie traktować klientów europejskich. Ja cały czas sądzę, że należy naciskać w tej sprawie – podkreśliła.

– Nie mamy instrumentów, żeby ukarać Volkswagena. To już zostało prawie zmienione. Mamy to na etapie przygotowywania legislacji, ten system kontrolny będzie zmieniony. Cały czas nie ustaję w wysiłkach i rozmowach z Volkswagenem – zadeklarowała Elżbieta Bieńkowska.

Czytaj także: Polska będzie się tłumaczyć za wycinkę puszczy!

– Tu w Komisji, w różnych sprawach jest taka zasada, że komisarze o swoich krajach albo się nie wypowiadają, albo nie walczą – mówiła na antenie Nowa TV. Elżbieta Bieńkowska zdradziła jednak, że regularnie rozmawia z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

– Staliśmy się krajem, który wg mnie ma w tej chwili bardzo słabe kontakty z instytucjami – powiedziała komisarz, która podkreśliła, że Unia jest nastawiona na dialog. Jeśli go brakuje, przekłada się to na wiele sfer. Elżbieta Bieńkowska nie chciała jednak mówić o żadnych formach karania Polski.

(„Tu i teraz”)

pis

jarosław kulczycki

Elżbieta Bieńkowska

Tu i teraz

unia europejska

rząd

prawo i sprawiedliwość

Redakcja 24 godziny
date_range 18 lipca 2017 schedule 09:14