24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

ARiMR zmaga się z kolejkami i wizją ogromnej kary

Problemy z dopłatami dla rolników

System komputerowy do obsługi rolniczych dopłat nie działa, wnioski są wypisywane i przyjmowane ręcznie. W oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustawiają się długie kolejki kolejki. Termin składania wniosków za 2017 rok został przesunięty do płowy czerwca – tyle czasu dała Komisja Europejska, która może nałożyć na Polskę ogromną karę. Za co? Okazuje się, że nie tylko tegoroczne wypłaty są zagrożone… niektórzy rolnicy nie dostali jeszcze wypłat za ubiegły rok.

Kto chce dopłaty, ten… musi poczekać. Większość oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeżywa oblężenie, bo termin składania wniosków za ten rok miał upłynąć w poniedziałek. W ostatniej chwili okazało się jednak, że został przedłużony do końca maja.

Urzędnicy ARiMR w całym kraju dwoją się i troją, aby praca szła sprawnie, jednak od kilku miesięcy muszą pracować bez sprawnego systemu komputerowego, a większość wniosków jest wypełniana ręcznie.

To właśnie problemy z systemem informatycznym sprawiają, że kilkadziesiąt tysięcy rolników wciąż nie dostało zaległych dopłat rolno-środowiskowych za ubiegły rok.

Czytaj także: Przymrozki wyrządziły ogromne szkody

Agencja, obracająca rocznie kilkunastoma miliardami złotych, uspokaja – pieniądze dotrą do rolników na czas.

Wersja oficjalna mówi, że prace nad wdrażaniem nowego systemu komputerowego postępują. Nieoficjalnie jednak mówi się, że przebiega to zdecydowanie zbyt wolno. W sejmowych kuluarach można usłyszeć, że właśnie w tej sprawie minister Krzysztof Jurgiel został wezwany do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

To wywołało efekt domina, a szefowie Agencji ostrzegli ministra, że nawet jeśli zaległe pieniądze zostaną wypłacone, to albo półtora miliona rolników nie dostanie tegorocznych dopłat od października, albo na Polskę zostaną nałożone unijne kary finansowe sięgające 2 i pół miliarda złotych.

Ministerstwo zapewniło w piątkowym oświadczeniu, że wdrażanie systemu przebiega zgodnie z harmonogramem.

(„24 godziny”)

wieś

ministerstwo rolnictwa

krzysztof jurgiel

ARMIR

rolnicy

komisja europejska

Redakcja 24 godziny
date_range 12 maja 2017 schedule 20:46
Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów
W przeciwnym razie mogą zostać nałożone sankcje

Ustawa ws. sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji – poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans. Polska dostała miesiąc czasu na uporanie się z problemami dotyczącymi zmian w sądownictwie.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 13:42