24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Apteki dla farmaceutów. Ustawa z podpisem prezydenta

Wicepremier Gowin krytykuje zmiany

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aptekach. Zgodnie z jej zapisami nowe apteki będą mogli tworzyć tylko farmaceuci i to nie wszędzie. Środowisko aptekarskie jest podzielone, polityczne też. Wicepremier w rządzie Beaty Szydło Jarosław Gowin uważa, że ustawa jest skandaliczna, bo godzi w wolność gospodarcza i prywatną własność, a one są dla niego święte.

Kilka aptek oddalonych od siebie zaledwie o kilkadziesiąt metrów? W dużych miastach to zupełnie normalna sytuacja. Klienci nie są tym zachwyceni, bo więcej aptek to większy wybór i często niższe ceny.

Zdaniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców ustawa uderzy po kieszeni przeciętnego Kowalskiego. – To nie będzie jakiś tam proces z dnia na dzień, ale najpóźniej w przeciągu dwóch lat pacjenci bardzo to odczują. I zwyżkę cen i brak dostępności przede wszystkim leków – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przeciwnicy ustawy boją się, że w dużych miastach wojewódzkich prawdopodobnie w ogóle przestaną powstawać nowe apteki. W myśl ustawy nie będą one mogły powstawać w gminach, gdzie jedna apteka przypada na mniej niż 3 tys. mieszkańców, ani jeśli nowa będzie oddalona o pół kilometra od już działającej. Właściciel apteki musi być również farmaceutą.

Czytaj także: 89 proc. Polaków leczy się samodzielnie

Jeszcze zanim ustawę podpisał Andrzej Duda, jej zapisy krytykowały: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Biuro Analiz Sejmowych oraz Ministerstwo Rozwoju. Wątpliwości miał nie tylko Mateusz Morawiecki.

Projekt, jak mało który, podzielił rząd. Wicepremier Gowin w ostrych słowach skrytykował prezydenta za podpis, a ustawę określił jako szkodliwą. Jego frakcja w parlamencie wyłamała się z dyscypliny i głosowała przeciwko. Ale prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał.

Czytaj także: Ustawa „Apteki dla aptekarza” to droższe i mniej dostępne leki

Ustawie sprzeciwiają się właściciele dużych sieci aptek, ale już nie sami farmaceuci. Naczelna Izba Aptekarska popiera przepisy, powołując się dobro mniejszych aptekarzy i zagraniczne przykłady.

W praktyce sprawa aptek sprowadza się więc do konfliktu między małymi aptekami a wielkimi sieciami. Jest o co walczyć – bo wartość polskiego rynku aptecznego to ponad 30 mld zł.

(„24 godziny”)

wicepremier

apteka

prezydent

ustawa

apteka dla aptekarza

Jarosław Gowin

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 17 maja 2017 schedule 21:18