24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Anna Seniuk: żeby napisać książkę, trzeba mieć powód

„Nietypowa baba jestem” już w księgarniach

– Gro ciężaru spoczywało na córce, która to napisała. Właściwie, to ona jest autorem książki. Janek Nowicki powiedział, przeczytawszy ją: „no wiesz, to jest książka twojej córki, a Ty jesteś tylko pretekstem” – mówiła w „Tu i teraz” legendarna polska aktorka Anna Seniuk, która przyszła do Nowa TV m. in., aby opowiedzieć o swojej książce „Nietypowa baba jestem”.

– Wywiady oczywiście mi towarzyszyły - z okazji różnych premier czy wydarzeń, ale nigdy nie miałam żadnej potrzeby napisania książki. Wręcz przeciwnie - broniłam się rękami i nogami – stwierdziła aktorka w rozmowie z Markiem Czyżem.

Jak przyznała, przez lata różne wydawnictwa zwracały się do niej z propozycjami. W tym czasie jej koledzy z branży napisali nawet po kilka książek.

– Powiedziałam, że żeby napisać książkę, to trzeba mieć powód do napisania książki. To, że jestem aktorką, to nie jest żaden pretekst, aby o tym pisać. Wystarczy pójść do teatru mnie zobaczyć, no o czym tu się rozpisywać? – powiedziała Seniuk.

Czytaj także: Uchodźcy w spektaklach Andrzeja Seweryna? „To jest nieuniknione”

– Był taki zwrotny moment w którym, przy pomocy córki, podjęłam się remontu mieszkania. Musiałam przy tej okazji zrobić porządki w różnych szafach, walizkach, torbach, plecakach, kufrach itd. – wyjaśniła artystka.

Aktorka zawsze obiecywała sobie, że w wolnym czasie zajrzy do rodzinnych pamiątek, a kiedy w końcu ten moment nastąpił „stała się tragedia”.

– Wysypało się z tych pudeł, toreb i walizek mnóstwo różnych papierów, dokumentów, zdjęć. Najgorsze było to, że już nie miałam kogo zapytać np. o to, kto to jest na tym zdjęciu, czyje to świadectwo – mówiła Seniuk na antenie Nowa TV.

Zobacz także: „Proste pytanie”. Kontrowersje wokół spektaklu „Klątwa”

– Apeluję do wszystkich: póki jest kogo zapytać o swoje życie, o swoich przodków, dziadków, babcie, to trzeba pytać. Potem rzeczywiście jest kłopot – radziła legenda polskiego aktorstwa.

Bałagan okazał się zainspirować Annę Seniuk do uporządkowania zakurzonych historii, które w dużym stopniu dotyczyły też jej kariery aktorskiej.

– Polecam tę książkę. Myślę, że jest pełna nadziei, że po jej przeczytaniu, nikt nie będzie smutny – przyznała Seniuk.

(„Tu i teraz”)

aktorka

teatr

książka

aktorstwo

Anna Seniuk

kino

Redakcja 24 godziny
date_range 10 marca 2017 schedule 09:06