24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Anna Seniuk: żeby napisać książkę, trzeba mieć powód

„Nietypowa baba jestem” już w księgarniach

– Gro ciężaru spoczywało na córce, która to napisała. Właściwie, to ona jest autorem książki. Janek Nowicki powiedział, przeczytawszy ją: „no wiesz, to jest książka twojej córki, a Ty jesteś tylko pretekstem” – mówiła w „Tu i teraz” legendarna polska aktorka Anna Seniuk, która przyszła do Nowa TV m. in., aby opowiedzieć o swojej książce „Nietypowa baba jestem”.

– Wywiady oczywiście mi towarzyszyły - z okazji różnych premier czy wydarzeń, ale nigdy nie miałam żadnej potrzeby napisania książki. Wręcz przeciwnie - broniłam się rękami i nogami – stwierdziła aktorka w rozmowie z Markiem Czyżem.

Jak przyznała, przez lata różne wydawnictwa zwracały się do niej z propozycjami. W tym czasie jej koledzy z branży napisali nawet po kilka książek.

– Powiedziałam, że żeby napisać książkę, to trzeba mieć powód do napisania książki. To, że jestem aktorką, to nie jest żaden pretekst, aby o tym pisać. Wystarczy pójść do teatru mnie zobaczyć, no o czym tu się rozpisywać? – powiedziała Seniuk.

Czytaj także: Uchodźcy w spektaklach Andrzeja Seweryna? „To jest nieuniknione”

– Był taki zwrotny moment w którym, przy pomocy córki, podjęłam się remontu mieszkania. Musiałam przy tej okazji zrobić porządki w różnych szafach, walizkach, torbach, plecakach, kufrach itd. – wyjaśniła artystka.

Aktorka zawsze obiecywała sobie, że w wolnym czasie zajrzy do rodzinnych pamiątek, a kiedy w końcu ten moment nastąpił „stała się tragedia”.

– Wysypało się z tych pudeł, toreb i walizek mnóstwo różnych papierów, dokumentów, zdjęć. Najgorsze było to, że już nie miałam kogo zapytać np. o to, kto to jest na tym zdjęciu, czyje to świadectwo – mówiła Seniuk na antenie Nowa TV.

Zobacz także: „Proste pytanie”. Kontrowersje wokół spektaklu „Klątwa”

– Apeluję do wszystkich: póki jest kogo zapytać o swoje życie, o swoich przodków, dziadków, babcie, to trzeba pytać. Potem rzeczywiście jest kłopot – radziła legenda polskiego aktorstwa.

Bałagan okazał się zainspirować Annę Seniuk do uporządkowania zakurzonych historii, które w dużym stopniu dotyczyły też jej kariery aktorskiej.

– Polecam tę książkę. Myślę, że jest pełna nadziei, że po jej przeczytaniu, nikt nie będzie smutny – przyznała Seniuk.

(„Tu i teraz”)

aktorka

teatr

książka

aktorstwo

Anna Seniuk

kino

Redakcja 24 godziny
date_range 10 marca 2017 schedule 09:06
Piątek: naszą armię niszczy człowiek o rosyjskich powiązaniach
Autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”

– Ja Antonim Macierewiczem nie interesowałem się przez większość mojego życia. Traktowałem go jak trochę groźnego, ale jednak bardziej śmiesznego wariata. Dopiero pod koniec 2015 r., kiedy został ministrem obrony zadałem sobie pytanie: o co tutaj chodzi? – mówił w Nowa TV autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” Tomasz Piątek. Pisarz i dziennikarz dodał, że „chyba na pewno nie chcemy, by naszą armię niszczył człowiek o tak licznych rosyjskich powiązaniach”.

Redakcja 24 godziny
date_range 3 lipca 2017 schedule 09:17