24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Amerykanie wybrali Donalda Trumpa

Oczy świata zwrócone na Stany Zjednoczone

Hillary Clinton musi pogodzić się z przegraną w wyścigu o miejsce w Białym Domu. Donald Trump zdobył wymagane 270 z 538 głosów członków kolegium elektorskiego i zostanie 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

W Waszyngtonie i okolicach ludzie są blisko polityki. Prezydenta mogą spotkać przez przypadek nawet w barze z hamburgerami. Tutaj polityką się żyje i tutaj wywołuje ona największe emocje. Prezydentem został Donald Trump, który na powyborczym przemówieniu zapowiedział, że do Białego Domu wprowadzi radykalną zmianę i będzie prezydentem wszystkich Amerykanów.

Zobacz krótkie przemówienie Donalda Trumpa.

Na razie świat i przeciwnicy prezydenta elekta patrzą na wybór z ogromnym dystansem. Czas pokaże jaka naprawdę będzie polityka nowego prezydenta. Na razie giełda poszybowała w dół, a dolar wyraźnie stracił na wartości, podobnie jak meksykańskie peso.

Stany Zjednoczone to prawie 325 milionów obywateli, z czego uprawnionych do głosowania jest blisko 220 milionów osób. W USA walka wyborcza toczy się w każdym z 50 stanów osobno. Amerykanie głosują jednak nie bezpośrednio na danego kandydata a na elektorów. W całym kraju to 538 osób. To oni wybiorą przyszłego gospodarza Białego Domu. By zdobyć prezydenturę, trzeba uzyskać większość, czyli 270 głosów.

Równocześnie z wyborami prezydenckimi odbywają się wybory członków Kongresu - całej Izby Reprezentantów i jednej trzeciej Senatu.

świat

clinton

trump

usa

wybory

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 9 listopada 2016 schedule 19:24