24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„KNF zgłaszał wątpliwości, prokuratura nie zrobiła nic”

Dyskusja nt. Amber Gold w programie „Proste pytanie”

– Polską prokuraturę drąży od lat choroba i nie jest to tylko kwestia afery Amber Gold – mówił w „Prostym pytaniu” w Nowa TV Jerzy Kozłowski (Kukiz'15). W programie na temat toczącego się śledztwa dyskutowali także Barbara Dolniak (Nowoczesna), Marcin Kierwińśki (PO) i Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

Prace komisji śledczej ds. Amber Gold trwają od 7 września. W czwartek zeznawał przed nią były prokurator generalny Andrzej Seremet. Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w ciągu trzech lat 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Mają też zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy.

„Istnieje możliwość nadzoru administracyjnego”

– Dochodzą nas informacje z komisji śledczej, która zajmuje się Amber Gold, że prokuratura nie wypełniała swoich powinności, mimo istniejących sygnałów – przypomniała Barbara Dolniak. – Były prokurator generalny w swoich zeznaniach mówi, że nie miał możliwości pewnych działań – mówiła. Jak jednak zauważyła posłanka Nowoczesnej, która sama jest praktykiem sądowym, trzeba pamiętać o tym, że „nawet jeśli nie było możliwości merytorycznego oddziaływania, to zawsze istnieje możliwość nadzoru administracyjnego”.

Nie do końca zgodził się z przedmówczynią Marcin Kierwiński z PO. – Ja słuchałem do końca przesłuchania Andrzeja Seremeta przed komisją i (…) dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę prokurator generalny miał możliwość oddziaływać na to śledztwo. Problem jest w czym innym, mianowicie dwaj ważni prokuratorzy pełniący niejako funkcję szefa gabinetu prokuratora Seremeta nie dostarczyli PG najważniejszego pisma w tej sprawie. Pisma od szefa KNF-u – tłumaczył poseł Platformy Obywatelskiej. Kierwiński podkreślił, że w tej sprawie chodziło o błędy ludzkie.

„Prokuraturę drąży choroba”

– Polską prokuraturę drąży od lat choroba i nie jest to tylko kwestia afery Amber Gold – ocenił z kolei Jerzy Kozłowski (Kukiz'15). – KNF od roku 2009 zgłaszał wątpliwości co do osoby założyciela pana P. i prokuratura nie zrobiła nic. Wystawiono Polaków na niebezpieczeństwo utraty oszczędności – wskazywał. Jak dodał poseł Kukiz'15, nie widać żadnych działań zmierzających do jej uzdrowienia, ponieważ „prokuratura jest ciągle zależna politycznie”.

Swoja teorię dotyczącą afery Amber Gold przedstawił w „Prostym pytaniu” także Robert Winnicki z Ruchu Narodowego. – Przymykał oczy „układ trójmiejski”, który obejmował członków Platformy do najwyższego szczebla – ocenił.

(„Proste pytanie”)

nowoczesna

prokuratura

proste pytanie

PO

Amber Gold

komisja ds. amber gold

andrzej seremet

marcin kierwiński

barbara dolniak

robert winnicki

jerzy kozłowski

Kukiz '15

Redakcja 24 godziny
date_range 11 grudnia 2016 schedule 08:51
Arłukowicz: Ziobro z takimi narzędziami jest po prostu niebezpieczny
Reforma sądów w „Tu i teraz”

– Ziobro przejmuje kontrolę nad sądami (...), a chyba nie muszę nikomu przypominać, że minister Ziobro z takimi narzędziami w ręku jest po prostu niebezpieczny – mówił w Nowa TV były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o sądach powszechnych.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 lipca 2017 schedule 10:24