24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Afrykańskie UPAŁY w Polsce! Cieszmy się słońcem BEZPIECZNIE

Lato w pełni

Lipcowa pogoda dotąd nas nie rozpieszczała, ale od niedzieli to się zmienia. Temperatura w wielu miejscach naszego kraju przekroczyła w południe 30 stopni Celsjusza, a od poniedziałku ma być jeszcze cieplej!

Instytut Meteorologii wydał w związku z tym ostrzeżenia dotyczące upałów dla 11 województw Polski centralnej i południowej. Najwyższe alerty trzeciego stopnie dotyczą Podkarpacia, Małopolski, Śląska i województwa świętokrzyskiego.

Największym zagrożeniem jest przegranie organizmu oraz oparzenia słoneczne. Zmiany skórne mogą odezwać się po latach. Skutkiem oparzeń bywa bardzo groźny czerniak. Wśród wszystkich nowotworów skóry on odpowiada za najwięcej zgonów, jest najbardziej śmiertelny.

Czytaj także: Niebezpieczne opalanie – wystarczy chwila nieuwagi

W trakcie upałów znacznie więcej uwagi należy poświęcać najmłodszym i nigdy nie zostawiać dzieci samych w gorącym samochodzie. Nawet krótki pobyt w rozgrzanej puszcze może być bardzo groźny. Co zrobić zatem, żeby letnie słońce było dla nas wyłącznie źródłem witaminy D i dodatkowych endorfin? Najlepiej korzystać z jego promieni przed godziną 10 lub po 16. Jeśli już musimy wyjść w południe, starajmy się przebywać w cieniu, stosować preparaty z filtrem przeciwsłonecznym, unikać alkoholu i pamiętać o odpowiednim stroju.

Woda zdrowia doda

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Woda musi być zdatna do picia, dlatego surowo zabronione jest pici wody z… fontanny. Oprócz kłopotów zdrowotnych kąpiel w fontannie może nieść także konsekwencje finansowe.

Czytaj także: Gdy żar leje się z nieba

Apogeum fali upałów nastąpi najprawdopodobniej we wtorek. Wtedy termometry mogą pokazać nawet 35 stopni Celsjusza. Poza Pomorzem prawie wszędzie będzie upalnie, a im dalej na południe, tym żar będzie większy.

(„24 godziny”)

wakacje

upał

ostrzeżenie

pogoda

lato

instytut meteorologii

słońce

Redakcja 24 godziny
date_range 30 lipca 2017 schedule 17:30