24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Adam Bielan o wizycie prezesa PiS w Londynie

Jarosław Kaczyński był bardzo blisko zamachu

– Byliśmy w drodze na Downing Street, staliśmy już ubrani. Wychodziliśmy z miejsca w którym mieliśmy lunch. Dostaliśmy informację (najpierw z Polski), że coś złego się dzieje pod parlamentem, a później zadzwonił już oficjalnie brytyjski ambasador, który był wtedy w Londynie – mówił w programie „Więc jak?” wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Polska Razem), który towarzyszył prezesowi PiS podczas jego wizyty na Wyspach. Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Theresy May zostało przełożone na następny dzień ze względu na przeprowadzony w mieście zamach.

Do zamachu doszło w ubiegłą środę. Khalid Masood wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim, a następnie próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta pilnującego bramy wjazdowej. W zamachu zginęło pięć osób, w tym napastnik.

– Brytyjski ambasador poinformował nas, że w tej chwili służby brytyjskie nie mają jeszcze informacji, co dokładnie się wydarzyło, ale pani premier musi pozostać w budynku parlamentu – opowiedział w programie „Więc jak?” Adam Bielan.

– Poproszono nas, żebyśmy zostali w miejscu w którym jesteśmy i czekali na dalsze informacje – dodał.

Ostatecznie okazało się, że wszystkie spotkania polityczne premier Wielkiej Brytanii zostały tego dnia odwołane. Jarosław Kaczyński spotkał się jednak z Theresą May nazajutrz.

Czytaj także: Świat jednoczy się z Wlk. Brytanią po zamachu w Londynie

– Pani premier nie nalewa osobiście herbaty, chociaż pan prezes Kaczyński jest znawcą herbat i twierdzi, że była bardzo dobra – powiedział wicemarszałek Senatu.

– Premier May zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Jest osobą z jednej strony bardzo konkretną, ale w takim kontakcie międzyludzkim jest także dość ciepła i sympatyczna – mówił polityk Polski Razem.

Adam Bielan powiedział, że rozmowa trwała blisko godzinę, więc jak na warunki w których się odbywała, była dość długa.

Wśród tematów rozmów znajdował się m. in. Brexit oraz jego potencjalny wpływ na żyjących na Wyspach Polaków.

(„Więc jak?”)

pis

jarosław kaczyński

Sławomir Jastrzębowski

londyn

więc jak

adam bielan

theresa may

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 29 marca 2017 schedule 09:02