24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

96-letni esesman za stary na wyrok

Nie odpowie za śmierć 3681 osób?

Były esesman z obozu w Auschwitz może uniknąć kary. Biegli sądowi uznali, że 96-letni Hubert Zafke z powodu demencji jest niezdolny do udziału w rozprawach. Teraz jego proces najprawdopodobniej zakończy się bez wyroku.

Hubert Zafke był sanitariuszem w niemieckim obozie zagłady w 1944 roku. Jest oskarżony o współudział w zamordowaniu co najmniej 3681 osób.

Sąd Krajowy w Neubrandenburgu, powołując się na opinię psychologów, stwierdził, że były esesman nie jest w stanie skutecznie prowadzić swojej obrony i uczestniczyć w procesie.

Czytaj także: Mija 72. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner zarzuca niemieckiemu sądowi, że ten od początku starał się uniemożliwić proces przeciwko mężczyźnie. Jego zdaniem, sąd nie chciał i nie był w stanie uznać interesów i pamięci tych, którzy przeżyli Auschwitz.

Ze względu na wiek oskarżonego sędzia odmawiał początkowo rozpoczęcia procesu. Dopiero po interwencji sądu wyższej instancji postępowanie zostało wdrożone.

(„24 godziny”)

esesman

ss-man

Hubert Zafke

niemcy

sąd

II wojna światowa

Auschwitz

Auschwitz-Birkenau

wojna

Redakcja 24 godziny
date_range 15 maja 2017 schedule 21:25
Protesty w całej Polsce. Co postanowi Andrzej Duda?
Tysiące Polaków mówi „nie” reformie sądownictwa

Projekty ustaw zmieniających polskie sądownictwo zostały przegłosowane i czekają obecnie na decyzje prezydenta. Przyjmowano je w pośpiechu – z czym trudno dyskutować. Dostrzega to także Andrzej Duda, który wytknął ustawom legislacyjne błędy. Na ostateczną decyzję prezydent ma trzy tygodnie, ale zanim ją podejmie, w poniedziałek spotka się z pierwszą prezes Sadu Najwyższego, a następnie z Krajową Radą Sądownictwa. Tymczasem miejscowościach całej Polski organizowane są zarówno małe, jak i wielotysięczne manifestacje.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 lipca 2017 schedule 16:44