24h online
9 lat więzienia za planowanie wysadzenia Sejmu źródło: JACEK KOZIOL/SE/EAST NEWS

9 lat więzienia za planowanie wysadzenia Sejmu

Łagodniejszy wyrok dla Brunona Kwietnia

Brunon Kwiecień, człowiek, który chciał wysadzić Sejm, miał spędzić w więzieniu 13 lat, ale decyzją sądu apelacyjnego za kratkami spędzi zaledwie 9. Na wniosek skazanego, Sąd Apelacyjny w Krakowie dokonał zmian w części zarzutów i obniżył wyrok.

O Brunonie Kwietniu – chemiku z krakowskiej uczelni rolniczej – było głośno w 2012 roku. Postawiono mu wtedy zarzuty przygotowania zamachu bombowego na budynek Sejmu.

Mężczyzna został skazany na 13 lat pozbawienia wolności. Uchylenia wyroku i ponownego procesu chcieli obrońcy oskarżonego, którzy wskazywali m. in. na rażąco wysoki wymiar kary i brak prawidłowości procesu.

Czytaj także: Sprzęt do głosowania trafił do Sejmu z bazaru?

Sąd apelacyjny uznał jednak, że wniosek jest bezzasadny, a służby bezpieczeństwa miały prawo korzystać z prowokacji, której ofiarą padł Kwiecień.

Z listy przewinień Kwietnia zniknęły jednak te zarzuty, które zdaniem krakowskiego sądu, wynikały bezpośrednio z nakłaniania do popełnienia przestępstwa przez ABW.

Wszystkie działania niedoszłego zamachowca zostały więc sklasyfikowane jako jeden czyn, a nie jak było do tej pory, poszczególne przestępstwa.

(„24 godziny”)

parlament

sejm

bomba

Brunon Kwiecień

wyrok

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 14:07