24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

88. miesięcznica smoleńska – policja przy barierkach. Przechodnie: mamy dość!

Ile zapłacimy?

Setki barierek tworzących metalowe korytarze – to krajobraz Krakowskiego Przedmieścia w 88. miesięcznicę smoleńską. Od wielu godzin centrum stolicy w okolicach Pałacu Prezydenckiego jest kompletnie zablokowane. Wśród zebranych tu osób dominuje oburzenie i zdziwienie.

Na Krakowskim Przedmieściu wyczuwalna jest irytacja. Z każdą godziną wokół Starego Miasta przybywało policjantów. Turyści, którzy przyjeżdżają do stolicy, są niepocieszeni widokiem barierek pod Pałacem Prezydenckim, zważywszy, że to główny szlak turystyczny Warszawy. W okresie wakacyjnym miesięcznice są więc jeszcze bardziej uciążliwe.

Czytaj także: Polacy mają dość miesięcznic smoleńskich? [SONDAŻ]

Warszawiacy narzekają jeszcze bardziej. – Trzeba przejść na około – żali się jedna z kobiet. A upał doskwiera. W czwartek w Warszawie było ponad 30 st. Celsjusza. Oprócz dodatkowego dystansu do pokonania, ludzi denerwuje koszt zabezpieczenia miesięcznicy – w lipcu wydano na ten cel prawie 760 tysięcy złotych. Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych w tym miesiącu ma być jasne najpóźniej za dwa tygodnie.

Czytaj także: Rekordowa suma na zabezpieczenie lipcowej miesięcznicy!

Krakowskie Przedmieście było wyłączone z ruchu już od rana. Policjanci w ciągu dnia zajmowali się głównie informowaniem zdezorientowanych przyjezdnych. Jedni twierdza, ze to wina kontramanifestantów – miesięcznice kiedyś przebiegały spokojnie i kosztowały mniej. Inni jednak uważają jednak, że to już nie ma nic wspólnego z żałobą. Że jest to czysta polityka i nie chcą, by to ona paraliżowała raz w miesiącu miasto, a obywatele musieli za to płacić.

Jak wynika z naszego sondażu, 70 proc. Polaków jest przeciwnych organizacji miesięcznicy.

(„24 godziny”)

katastrofa smoleńska

krakowskie przedmieście

policja

pałac prezydencki

miesięcznica

manifestacja

Warszawa

kontrmanifestacja

Redakcja 24 godziny
date_range 10 sierpnia 2017 schedule 21:08