24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

8-latek umiera, a lekarze wypraszają matkę z oddziału

Kobieta koczuje w aucie pod szpitalem

Mateusz choruje na nowotwór mózgu. Kilka dni temu guz zaczął krwawić. Doszło do nieodwracalnych zmian. Chłopczyk przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, jednak jego mama musi koczować w samochodzie przed placówką, bo lekarze nie pozwalają jej być w ostatnich chwilach przy dziecku.

Noc z wtorku na środę. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. A pod nim...koczująca w samochodzie kobieta. Matka umierającego 8-latka.

– Chcę być tylko przy dziecku. Nie chcę, by samo odchodziło, chcę je trzymać za rękę. Tylko tyle – mówi pani Anna, mama Mateusza.

Tylko tyle albo aż tyle. Bo lekarce, która nie pozwoliła czuwać pani Annie przy synu, znajdującym się w stanie śmierci mózgowej, zabrakło empatii. Pediatra wyprosiła matkę z oddziału i kazała wrócić następnego dnia po południu. Kobietę, którą spotkała niewyobrażalna ogromna tragedia, zostawiono samą sobie. Noc spędziła na przyszpitalnym parkingu.

Czytaj także: CHCESZ SPAĆ PRZY DZIECKU W SZPITALU? PŁAĆ

Rzecznik placówki napisał: „zgodnie z regulaminem, który podpisują rodzice dzieci hospitalizowanych w OIT, rodzice mogą przebywać w sali chorych w godz. 12-18, o ile przy innych pacjentach nie są wykonywane nieprzewidziane procedury medyczne ratujące życie. W tym przypadku pozwolono rodzicom zostać dłużej o 2 godziny na ich prośbę. Prosimy rodziców o zrozumienie, ale i przestrzeganie zasad obowiązujących w Oddziale”

Sprawie z Lublina przyjrzą się teraz urzędnicy z biura praw pacjenta. Być może, ze strony szpitala doszło do naruszenia podstawowych zasad. Personel medyczny ma bowiem obowiązek respektować więzy i prawo pacjenta do opieki pielęgnacyjnej ze strony jego bliskich. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich.

(„24 godziny”)

choroba

szpital

nowotwór

lublin

dziecko

matka

Redakcja 24 godziny
date_range 8 marca 2017 schedule 21:43