24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

74. rocznica bohaterskiego zrywu w warszawskim getcie

Symboliczny żonkil dla uczczenia poległych

Dokładnie 74 lata temu w warszawskim getcie wybuchło powstanie, w którym zginęły dziesiątki tysięcy Żydów. Dla upamiętnienia tego heroicznego zrywu, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje społeczno-edukacyjną akcję „Łączy nas pamięć”, której symbolem jest kwiat żonkila.

Zryw w warszawskim getcie rozpoczął się 19 kwietnia 1943 roku. Był pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Mówi się o nim, że miało charakter symboliczny z uwagi na nikłe szanse powodzenia.

Zrzeszonym powstańcom udało się zgromadzić niewielki arsenał broni, który pozwolił na prowadzenie bojowych akcji prawie przez miesiąc.

Czytaj także: Mija 72. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W nierównej walce zginęło dziesiątki tysięcy Żydów – mówi się nawet o ponad 50 tysiącach zabitych lub schwytanych.

Celem akcji „Łączy nas pamięć” jest utrwalenie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz zachowanie – zwłaszcza wśród młodzieży – pamięci o tym dramatycznym wydarzeniu.

(„24 godziny”)

II wojna światowa

Warszawa

powstanie

Żydzi

warszawskie getto

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 21:46
Gen. Koziej: wygwizdanie Lecha Wałęsy to plama całej wizyty Trumpa
Echa przemówienia prezydnta USA

– Bardzo się tym smucę, że partia rządząca zdecydowała się ściągnąć swoich działaczy z Polski po to, żeby gwizdali, wrzeszczeli na swoich przeciwników politycznych na oczach świata – mówił w programie „Więc jak?” w Nowa TV gen. Stanisław Koziej. W jego ocenie prezydent USA Donald Trump przyleciał do Polski „wyłącznie po to, żeby zrealizować swoje interesy”.

Redakcja 24 godziny
date_range 7 lipca 2017 schedule 09:55