24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

500 plus. Bony zamiast gotówki

Urzędnicy skontrolowali wydatki rodzin

Niestety pieniądze z programu 500 plus nie wszystkie rodziny wydają zgodnie z przeznaczeniem. Są sytuacje, w których pieniądze rodzice wydają na alkohol lub trwonią grając w hazard.

Najświeższe przypadki marnotrawienia pieniędzy wykryto na Śląsku. Tamtejszy urząd wojewódzki wykrył aż 714 przypadków wydawania pieniędzy z 500 plus głównie na alkohol i hazard. To wymusiło na urzędnikach wręczanie bonów przyłapanym rodzinom.

Najwięcej takich przypadków jest w Bytomiu. Dyrektor tamtejszego ośrodka pomocy rodzinie przyznaje, że z czasem danej rodzinie bony są znoszone. - Jeśli widzimy poprawę, jeśli dana osoba idzie na terapie to my wtedy oczywiście odwracamy sytuację i środki ponownie są przekazywane w gotówce – przyznaje Rafał Szpak, dyrektor ośrodka.

(„24 godziny”)

polska

500 plus

pomoc społeczna

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 22 listopada 2016 schedule 21:00
Ojciec przywiązał synów do bramy. „Powinien przejść terapię”
Matka zawiadomiła urzędników, a wieś uznała ją za winną

Ta sprawa wstrząsnęła Polską. Ojciec przykuł czteroletniego Krystiana łańcuchem do bramy. Zszokowana matka zrobiła zdjęcie i zawiadomiła opiekę społeczną. Teraz ojciec w areszcie czeka na proces, grozi mu nawet 10 lat więzienia. Mówi, że nie wie dlaczego zakuł synka w łańcuch. Okazuje się jednak, że zrobił to nie po raz pierwszy. O tym, dlaczego wciąż dochodzi do podobnych incydentów, rozmawiały w Jarosławem Kulczyckim Teresa Gens, psycholog sądowy i Agnieszka Paterek z Zespołu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w biurze Rzecznika Praw Dziecka.

Redakcja 24 godziny
date_range 10 sierpnia 2017 schedule 09:20