24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

34-latka zmarła po liposukcji. Czy zabiegi są bezpieczne?

Chirurgia plastyczna, a powikłania

Była wesoła i energiczna. Miała 12-letnią córeczkę i narzeczonego, z którym planowała wspólną przyszłość. 34-letnia Anna zmarła wskutek powikłań po zabiegu liposukcji i plastyki brzucha. Prawdopodobnie doszło do zatoru płucnego. Bo, powszechnej opinii operacje plastyczne niosą ze sobą duże ryzyko powikłań.

Chirurg plastyk z Częstochowy wziął skalpel do ręki, mimo że – jak twierdzi rodzina zmarłej Anny – nie zapoznał się z dokumentacją medyczną. Wcześniej kobieta konsultowała się u chirurga z Warszawy. Dr Sankowski nie zakwalifikował jej jednak do zabiegu. Zalecił też zrzuceniu 12 kilogramów.

Bo tzw. plastyka to wbrew pozorom operacje skomplikowane i inwazyjne. Dlatego chirurg, który proponuje pacjentce dwa zabiegi jednego dnia i to za połowę ceny – powinien wzbudzić niepokój. – Dobrze jest wykonywać to w placówkach rekomendowanych i wyposażonych w dobry sprzęt – przyznaje dr Janusz Obrocki, chirurg plastyczny.

Czytaj także: ŚMIERĆ PO LIPOSUKCJI. TRAGEDIA PRZED ŚLUBEM

Korektę uszu przeszła Julia. Choć wydawałoby się, że to tylko kosmetyka – nic bardziej mylnego. Rekonwalescencja była długa i bolesna. – Wzięłam wolne na miesiąc, bo sama operacja najpierw, a potem tydzień w opatrunkach. Później jeszcze miesiąc chodzenia w specjalnej opasce – opowiada kobieta.

Na wykonanie zabiegu lekarz zdecydował się jednak dopiero po dostarczeniu przez Julię niezbędnych wyników badań. Doktor poinformował też Julię o ewentualnych powikłaniach.

Nie wiadomo, czy było tak w przypadku zmarłej Anny. Dokumentację medyczną zabezpieczyła prokuratura. Rodzina będzie domagać się ukarania winnego. Będzie też apelować do innych kobiet o rozwagę. Śledztwo toczy się w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

(„24 godziny”)

częstochowa

plastyka

śmierć

operacja

pacjentka

liposukcja

chirurgia plastyczna

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 21:41