24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

32 dni urlopu? OPZZ walczy o czas wolny pracowników

Pomysł krytykują politycy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wie, jak sprawić, żeby pracownicy byli mniej zestresowani, zdrowsi i mieli więcej czasu na życie prywatne . Sposób jest prosty – wystarczy, że w roku dostaną więcej płatnego urlopu. Pomysł już spotkał się z krytyką środowiska politycznego.

1963 godziny w pracy – tyle spędził przeciętny Polak zatrudniony na etacie w 2015 r. Pod względem pracowitości wyprzedzamy Czechów, Słowaków, Holendrów, Francuzów i Niemców.

Choć wydajność Polaków wzrasta, a bezrobocie – jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – jest najniższe od 26 lat, to nie zapowiada się, żebyśmy pracowali mniej.

Czytaj także: Długi, dłuższy… urlop. Jak zaplanować wypoczynek w 2017!

Dlatego OPZZ pracuje nad projektem, który miałby wydłużyć płatny urlop z 26 dni do 32. Cztery dni wolnego miałaby być rekompensatą również dla tych, którzy regularnie zostają w pracy po godzinach, bo ich pracodawcy nie prowadzą ewidencji czasu pracy.

Politycy na „nie”

Pomysł nie podoba się środowisku politycznemu. To dziwi, bo jak wylicza „Super Express”, w tym roku wakacje posłów będą dwa razy dłuższe niż przeciętnego Kowalskiego.

(SE.pl, „24 godziny”)

pracownik

urlop

związki zawodowe

wakacje

opzz

czas wolny

Redakcja 24 godziny
date_range 8 czerwca 2017 schedule 12:16