24h online
31 lat po wybuchu w Czarnobylu źródło: Flickr/Carl Montgomery

31 lat po wybuchu w Czarnobylu

Reaktor chroni arka

31 lat temu miała miejsce największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. Przegrzany reaktor spowodował potężną eksplozję w Czarnobylu. Radioaktywne chmury rozprzestrzeniły się nad całą Europą. Po dwóch dniach dotarły również do Polski.

Początkowo radzieckie władze starały się ukryć wypadek przed opinią publiczną, jednak skok promieniowania był tak duży, że nie dało się zataić katastrofy.

W wyniku wybuchu śmierć poniosło około 30 osób, w tym pracownicy elektrowni oraz służby ratownicze.

Ewakuowano wszystkich mieszkańców miasta Prypeć, oraz setki tysięcy osób z pobliskich terenów.

Czytaj także: Pożar w elektrowni atomowej we Francji

Elementy konstrukcji będą aktywne jeszcze przez tysiąc lat, a tragiczne skutki dotychczasowego promieniowania mierzy się dziesiątkami tysięcy wywołanych chorób, głównie nowotworów.

W 2016 roku zabezpieczono miejsce katastrofy specjalna arką – konstrukcją, która ma uchronić atmosferę od silnych promieni przez najbliższe 100 lat.

(„24 godziny”)


 

wybuch

elektrownia atomowa

ukraina

czarnobyl

rocznica

Redakcja 24 godziny
date_range 26 kwietnia 2017 schedule 16:13
To już 40 lat bez Elvisa Presleya
Teorie spiskowe nie tracą na popularności...

Podobno sfingował własną śmierć. Podobno żyje na wyspie z innymi sławami, które tak jak on, upozorowały swoje odejście. Podobno też porwali go kosmici. Elvis Presley nie żyje od 40 lat – rocznica minęła w wtorek. Ale zdaniem wielu, wcale nie umarł. Jego legenda na pewno żyje i ma się świetnie. Trudno zliczyć wszystkie teorie, jakie pojawiły się przez cztery ostatnie dekady. Niektórzy sami nawet przyznawali się do tego, że są Elvisem.

Redakcja 24 godziny
date_range 16 sierpnia 2017 schedule 15:33