24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

28 lat temu zwyciężyła „Solidarność”

Początek upadku komunizmu w Polsce

4 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu, w których spektakularne zwycięstwo odniosła „Solidarność”. Tę datę uważa się za początek upadku komunizmu w naszym kraju, a także przemian politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wybory parlamentarne były wynikiem porozumienia zawartego podczas obrad Okrągłego Stołu, zawartych pomiędzy ówczesną władzą, a przedstawicielami części opozycji i Kościoła.

W niedzielę, 4 czerwca 1989 r. w pierwszej turze wyborów do Sejmu i Senatu wzięło udział 62 proc. uprawnionych do głosowania Polaków.

Zgodnie z ustaleniami wszystkie miejsca w Senacie oraz 35 proc. miejsc w Sejmie miały przypaść kandydatom wybranym w wolnego głosowania, natomiast 65 proc. deputowanych miało zostać wyłonionych spośród koalicji rządowej.

Ustalenia zawarte w sprawie wyborów były jednorazowe. Kolejne miały być już przeprowadzone według zasad całkowicie demokratycznych.

Spektakularny sukces „Solidarności”

Wybory okazały się totalną klęską koalicji rządzącej. Kandydaci „Solidarności” zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w Sejmie. Wygrali również w reaktywowanym Senacie, do którego wybory były całkowicie wolne, zdobywając 99 na 100 mandatów.

Od 2013 r. 4 czerwca obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

(dzieje.pl, se.pl)

wybory parlamentarne

sejm

senat

solidarność

4 czerwca

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

okrągły stół

komunizm

Redakcja 24 godziny
date_range 4 czerwca 2017 schedule 15:00