24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

11 turystów błądziło w górach. Uratowani w ostatniej chwili

Górskie szlaki bywają zdradliwe

Górscy ratownicy mają coraz więcej pracy, bo sezon na wycieczki szlakami po malowniczych górach rozkręca się na dobre. Niestety nie wszyscy turyści są do eskapad dobrze przygotowani. Przekonali się o tym ludzie, którzy zaginęli w Tarach Zachodnich. Na szczęście wspólna akcja polskich i słowackich ratowników zakończył się sukcesem i przed śmiercią uratowano 11 osób.

- Nie znali się na topografii. Nie znali się na nawigacji, nie mieli odpowiedniego sprzętu. Posunęli się chyba o wiele za daleko jeżeli chodzi o swoje możliwości – mówi bezradnie Piotr Konopka, ratownik TOPR. Niestety pogoda nie sprzyja amatorom górskich wędrówek. Pokryte lodem zbocza zatopione we mgle są niebezpieczne dla niedzielnych turystów.

Ponadto na szlakach temperatura spada poniżej minus dziesięciu stopni. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, ale to nie odstrasza narciarzy. - Warunki są dobre, leży około 10 cm śniegu, ale jest zimno. Pamiętajcie wybierając się w góry czy to na wędrówki czy na narty zabrać coś ciepłego do plecaka, kawałek czekolady albo kanapkę, żeby sobie zapewnić źródło energii – apeluje Karolina Malecka ze szkoły narciarskiej Freeridesport.

(„24 godziny”)

akcja ratownicza

polska

góry

Redakcja 24 godziny
date_range 13 listopada 2016 schedule 20:46