24h online
10 tys. chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej źródło: „24 godziny”

10 tys. chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej

Nowy rodzaj sił zbrojnych w Polsce

- Bardzo ważnym elementem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej kraju będzie współdziałanie z paramilitarnymi strukturami poza samym wojskiem - powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas wystąpienia wprowadzającego do konferencji eksperckiej, która odbyła się w poniedziałek Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowano w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o powołaniu z początkiem 2017 r. nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce - Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie im w całości poświęcono spotkanie. Poza szefem MON, wzięło w nim udział wielu wojskowych - w tym dowódca Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła, a także zaproszeni naukowcy, publicyści i uczniowie klas mundurowych.

„Zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej”

- Ze względu na ważną rolę Wojsk Obrony Terytorialnej w wojnie hybrydowej, będącej zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej dla Europy, zadanie utworzenia, uzbrojenia i wyszkolenia obrony terytorialnej w kraju powierzyłem płk. Kukule - mówił szef MON.

Powstanie 17 brygad

- Zgłosiło się już 10 tys. ochotników, z których będzie realizowany nabór. Nie każdy kto się zgłosi zostanie przyjęty. Wśród elementów selekcji bardzo ważne będą wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem państwa, wśród których znajduje się także obowiązek zawieszenia i zrezygnowania z dotychczasowej przynależności politycznej - powiedział Antoni Macierewicz.

MON zakłada, że w 2018 r. Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. nawet ponad 50 tys. Rząd oszacował, że do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT wyniosą 3,6 mld zł. Według planów MON powstać ma 17 brygad - dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach. Jako pierwsze własnymi brygadami będą mogły pochwalić się woj.: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, natomiast pierwsze bataliony powstaną w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

(se.pl, Superbiz.pl, MON)

antoni macierewicz

wot

MON

Wojska Obrony Terytorialnej

Redakcja 24 godziny
date_range 21 listopada 2016 schedule 20:00