24h online
10 tys. chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej źródło: „24 godziny”

10 tys. chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej

Nowy rodzaj sił zbrojnych w Polsce

- Bardzo ważnym elementem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej kraju będzie współdziałanie z paramilitarnymi strukturami poza samym wojskiem - powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas wystąpienia wprowadzającego do konferencji eksperckiej, która odbyła się w poniedziałek Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowano w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o powołaniu z początkiem 2017 r. nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce - Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie im w całości poświęcono spotkanie. Poza szefem MON, wzięło w nim udział wielu wojskowych - w tym dowódca Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła, a także zaproszeni naukowcy, publicyści i uczniowie klas mundurowych.

„Zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej”

- Ze względu na ważną rolę Wojsk Obrony Terytorialnej w wojnie hybrydowej, będącej zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej dla Europy, zadanie utworzenia, uzbrojenia i wyszkolenia obrony terytorialnej w kraju powierzyłem płk. Kukule - mówił szef MON.

Powstanie 17 brygad

- Zgłosiło się już 10 tys. ochotników, z których będzie realizowany nabór. Nie każdy kto się zgłosi zostanie przyjęty. Wśród elementów selekcji bardzo ważne będą wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem państwa, wśród których znajduje się także obowiązek zawieszenia i zrezygnowania z dotychczasowej przynależności politycznej - powiedział Antoni Macierewicz.

MON zakłada, że w 2018 r. Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. nawet ponad 50 tys. Rząd oszacował, że do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT wyniosą 3,6 mld zł. Według planów MON powstać ma 17 brygad - dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach. Jako pierwsze własnymi brygadami będą mogły pochwalić się woj.: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, natomiast pierwsze bataliony powstaną w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

(se.pl, Superbiz.pl, MON)

antoni macierewicz

wot

MON

Wojska Obrony Terytorialnej

Redakcja 24 godziny
date_range 21 listopada 2016 schedule 20:00
Piątek: naszą armię niszczy człowiek o rosyjskich powiązaniach
Autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”

– Ja Antonim Macierewiczem nie interesowałem się przez większość mojego życia. Traktowałem go jak trochę groźnego, ale jednak bardziej śmiesznego wariata. Dopiero pod koniec 2015 r., kiedy został ministrem obrony zadałem sobie pytanie: o co tutaj chodzi? – mówił w Nowa TV autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” Tomasz Piątek. Pisarz i dziennikarz dodał, że „chyba na pewno nie chcemy, by naszą armię niszczył człowiek o tak licznych rosyjskich powiązaniach”.

Redakcja 24 godziny
date_range 3 lipca 2017 schedule 09:17